BU HARİKA FIRSATI KAÇIRMAMAK İÇİN FOTOĞRAFA TIKLA 👇🏻

Timon Pauls

AKADEMİ SCOUTING ŞEFİ

Alman devi Bayern Münih’te genç oyuncu izleme şefi olarak görev yapan Timon Pauls, 2010 yılında, henüz 18 yaşındayken Alman devinde akademi scoutu olarak göreve başladı. Pauls, 2016 Ocak ayında getirildiği görevinde ise Bavyera ekibinin U9’dan U23’e kadar olan yaş gruplarının scouting departmanını yönetti. Timon Pauls, scouting metodunu 14 yaş altı oyuncularının yetenek keşfine dayandırıyor. Akademiler için bu dönem çok önemli çünkü Almanya’da akademiden gelen bir futbolcu, 15 yaşına geldiğinde profesyonel sözleşme imzalamaya hak kazanıyor.

Teknik Beceri

Kulübün oyun kültürünü ve oyun stilini bilmek ve ihtiyaç duyulan oyuncularla bu oyun stil ve kültürünü ilişkilendirmek önemlidir. Bayern için; teknik kapasitesi yüksek oyuncularıyla, şiddetli ön alan presini benimseyen ve topa hükmederek oynayan bir takım olduğu söylenebilir. Bu nedenle, bir futbolcunun ilk dokunuşu, topu aldığında verdiği reaksiyon, her iki ayağıyla top kontrolü yapıp yapamaması, denge ve koordinasyon yetileri gibi genel olarak top kontrolüne dayalı becerilere bakıyoruz. Ancak yıllar içinde geliştirilebilir olan uzun metraj pas, şutörlük gibi becerilere öncelikli olarak bakmıyoruz. Futbolcunun toplu koşuları, topu aldığında ilk reaksiyonları ve koordinasyonu gibi doğuştan gelen becerilere daha çok odaklanıyoruz.

Fiziksel Gelişim

Bir futbolcunun fizik yapısını değerlendirmek demek, oyuncuyu yalnızca futbol oynarken gözlemlemek demek değildir. Bu değerlendirme; yürüyüşünden, ısınmasından ve hatta bir süpermarketteki hareketlerinden yola çıkarak bile yapılabilir.

Futbolcunun fiziksel yapısını önemsemekle birlikte, pek çok kulübün aksine, 21 yaş seviyesinde fiziksel özelliklere sahip 14 yaşında bir futbolcu yerine, fiziksel olarak 10 yaşında gibi gözüken 14 yaşında bir futbolcuyu tercih ediyoruz. Fizik kaliteyi göz ardı etmemekle birlikte teknik becerileri bu yaş gruplarında daha önemli görüyoruz.

Bu noktada ebeyenler, bizim için önemli bir yol göstericidir. Erken irileşmiş futbolcuların 1.60 m boyundaki ebeveynleri, bu oyuncuların daha fazla büyümeyeceklerine dair ipucu sunar.

mantalite

Oyuncular eğitilebilir ve geliştirilebilir ancak antrenörlerine karşı alıcıları açık olmayan,  gelişime kapalı ve bir takımın parçası olmaya yatkın olmayan futbolcular, antrene etme ve geliştirme noktasında sorun yaratabilir. 

Futbolcunun vadettiklerini ön görmek için gelişen farklı durumlara karşı reaksiyonlarını not altına almak önemlidir. Maç önceleri ve sonraları, örneğin 5-0 kazanılan ya da aynı skorla kaybedilen maçlardaki tutum ve davranışları önemli bir göstergedir. Yine antrenman sonrası koni ve topları toplamayı ya da direkt soyunma odasına gitmeyi tercih etmeleri gelişimleri açısından bir öngörü oluşturabilir. Ayrıca antrenörleriyle iletişimleri önemlidir. 

Hız

Bir oyuncuyu kadroya katmak için birçok kulüp gibi bizim için de hız önemli bir faktördür. Hız çoğu oyuncu için önemli bir parametre olsa da biz bu parametreye mevkisel gereksinimler açısından bakıyoruz. Örneğin bir savunma oyuncusu, özellikle bek oyuncusu, bir merkez orta saha oyuncusuna göre uzun mesafede daha yüksek hıza sahip olmalıdır. Ya da bir hücum oyuncusu, rakip savunmacıyı ekarte etmek için yeterli açık alan hızı ya da kısa mesafe ivmesine sahip mi? Hız konusuna daha çok bu pencereden bakıyoruz.

kulübün İhtiyacını bilmek

Bünyenizde bulunan oyuncunun standardını iyi bilmek oldukça önemlidir. Akademimiz bünyesinde bulunan ve süre almayan bir oyuncumuz olması, bizim için iyi bir durum değildir. Çünkü bu durum hem kulüp hem de futbolcu adına yarar sağlamaz. 

Bunun yanında, kulübünüzün oyun felsefesine ve oyun stiline hakim olmak önemlidir. Örnek vermek gerekirse, birkaç yıl önce, alt ligde önemli gol sayısına ulaşmış bir oyuncuyu kadromuza katmak gibi bir hata yaptık. Açık alan hızıyla öne çıkan bu oyuncu, kulübünde rakip savunma arkasına atılan uzun topları değerlendiriyordu. Ancak Bayern gibi rakip sahada, çoğu zaman üçüncü bölgede oynayan bir takımda, rakip savunmacıların kapattığı dar alanlarda etkili olamadı. Bu nedenle aranan oyuncunun oyun tarzınıza uygunluğu önemlidir.