BU HARİKA FIRSATI KAÇIRMAMAK İÇİN FOTOĞRAFA TIKLA 👇🏻

NASIL PROFESYONEL SCOUT OLABİLİRİM?

FUTBOLDA SCOUTING KARİYERİNE BAŞLAMAK İÇİN İHTİYACIN OLAN HER ŞEY BURADA

Uluslararası çapta lider futbolda scouting ve analiz eğitimleri platformu olan PFSA, aynı zamanda ‘Scouting Network’ ve kulüplerde staj faaliyetleri ile mezunlarına tecrübe kazandırma çalışmaları yürütmektedir. İngiltere’de faaliyet yürüten PFSA Scouting Network oluşumumuz, Birleşik Krallık’ın en büyük bağımsız scouting ağıdır.

Futbolda yetenek analizinin yeni ve ilham verici metodlarını kavramsallaştırarak pratiğe dönüştürebilmek için çok çalışıyoruz. Bu alanda öncü olan eğitim portföyümüz, sektördeki standartları belirlemektedir.

Nasıl profesyonel bir scout olabileceğiniz konusunda aklınızda sorular olduğunu biliyoruz. Aşağıda bu konuda en çok sorulan sorulara verdiğimiz cevapları bulabilirsiniz. Daha fazla bilgi için PFSA ile iletişime geçerek ücretsiz kariyer danışmanlığı hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

FUTBOLCULUK TECRÜBEM YOK, PROFESYONEL BİR SCOUT OLABİLİR MİYİM?

Evet, kendinizi geliştirip bu alanda profesyonel bir kariyer yapmak için doğru adımları atarsanız bu kesinlikle mümkün. Bu alandaki uzman isimlerden Önder Özen, Socrates Dergi YouTube kanalında yaptığı bir programda (Yeni Neslin Odak Noktası: Scouting | Önder Özen ile Katılmıyorum! #7); futbolculuk geçmişi olmayıp futbol dünyasında kariyer yapmak isteyenler için en doğru ‘giriş noktasının’ scouting alanı olduğunu söylüyor.

FUTBOLDA SCOUTING ALANINA YENİ BAŞLAYAN BİRİ OLARAK HANGİ PFSA KURSLARINDAN BAŞLAMALIYIM?

Scouting alanında eğitim ve çalışmalara başlamak, her futbolsever için gerçekten heyecan verici bir fikir! Bireysel oyuncu analizi (scouting) alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız ‘Seviye-1 Futbolda Yetenek Keşfi’ kursumuzla başlamanızı tavsiye ederiz. Profesyonel standartlarda sektör lideri bir kurs olan ‘Seviye-2 Futbolda Yetenek Keşfi’ eğitimimiz öncesi güzel bir giriş olacaktır. İçeriğindeki 11 modül bu alana dair temel bilgiler konusunda sizi hazırlayacaktır. Ayrıca ‘Futbolda Scoutinge Giriş’ eğitimimiz de size ‘scouting’ kavramını profesyonel anlamda tanımanıza yardımcı olacak giriş seviyesinde bir kısa kurstur.

KURSLARINIZA KATILMAK İÇİN HERHANGİ BİR GEÇMİŞ TECRÜBEYE SAHİP OLMAM GEREKİR Mİ?

Kurslarımıza katılmak ve tamamlamak için herhangi bir profesyonel geçmişe ya da tecrübeye sahip olmanız gerekmez. Futbol hakkında giriş seviyesinde temel bilgilere vakıf olmanız ise elbette kurslarımızdan alacağınız verimi artıracaktır.

PFSA KURSLARI HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİYE NEREDEN ULAŞABİLİRİM?

Kurslarımız hakkında kapsamlı bilgi edinmek için … sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız WhatsApp destek hattımızla iletişime geçmekten lütfen çekinmeyin.

PFSA KURSLARI TÜRKÇE OLARAK DA SUNULUYOR MU?

Evet! Seviye-1 ve Seviye-2/3 kurslarımıza Türkçe olarak katılabilirsiniz. Tüm Türkçe kurslarımızı … bu linke tıklayarak inceleyebilirsiniz!

BİR PFSA KURSU TAMAMLADIKTAN SONRA SERTİFİKA ALACAK MIYIM?

Evet her bir kursumuzu tamamladığınızda, dünya çapında bu alandaki en saygın belge olan ‘PFSA Eğitim Bitirme Sertifikası’ kazanmaya hak kazanacaksınız ve sertifikanızı dijital ortamda temin edebileceksiniz. Sertifikalarımız orijinal PFSA sertifikaları olarak İngilizce dilinde hazırlanıp gönderilmektedir.

BİR FUTBOL KULÜBÜNDE SCOUT OLARAK ÇALIŞMA İHTİMALİM NEDİR?

Scoutinge verilen önem Türkiye’de giderek artmaktadır. İlerleyen yıllarda çok daha geniş ve profesyonel scouting departmanlarına sahip Türk kulüplerinin sayısının artacağına inanıyoruz. PFSA olarak mezunlarımızın gerçek scouting tecrübesi kazanmasına ve profesyonel kulüplerde çalışabilmelerine yardımcı olmak için elimizden geleni yapıyoruz. İş birliği içerisinde olduğumuz kulüp ya da teknik heyetlerden gelen iş ilanlarını, Seviye-2 mezunlarımıza özel iletişim grubunda paylaşıyoruz. Ayrıca anlaşmalı olduğumuz kulüp ya da oluşumlarda mezunlarımız için staj yapma imkanları geliştiriyoruz. PFSA Scouting Network projemiz kapsamında, kendi bünyemiz içerisinde mezunlarımıza gerçek raporlama tecrübesi kazandırmak için de çalışmalar yürütüyoruz.

SCOUTİNG ALANINDA NASIL TECRÜBE KAZANABİLİRİM?

PFSA olarak öncelikli amacımız, mezunlarımıza futbolda scouting ve analiz alanlarında raporlama tecrübesi kazandırabilmektir. Bu doğrultuda, kendi bünyemizde ve partnerlerimizle geliştirdiğimiz iş birliklerimiz yardımıyla mezunlarımıza gerçek scouting tecrübesi kazandırmaya çalışıyoruz. PFSA Scouting Network isimli, futbol dünyasının en büyük bağımsız scouting ağı projesine sahibiz. Bu proje kapsamında mezunlarımıza gerçek raporlama yapma deneyimi sağlıyoruz. Ayrıca iş birliği içerisinde olduğumuz kulüp ve şirketlerde oluşan staj ve iş imkanlarını Seviye-2 kurslarımızdan mezun olanlara iletiyoruz.

PFSA
Scouting Network

MEZUNLARIMIZ İÇİN DESTEK PROGRAMI

As a PFSA Certified Level 2 Football Scout you are entitled to access onto the PFSA Scouting Network. The PFSA Scouting Network have partnered with several clubs within the football league and non-league and is the UK’s largest independent active scouting network. Once you are certified, you can undertake first-team assignments generating both individual and match reports as high as the Championship. This is a unique service which gives you the opportunity to showcase your talent of which clubs use the PFSA Scouting Network exclusively to recruit new football scouts and opposition analysts.

SEVİYE-2 / SEVİYE-3 PFSA ZOOM KURSLARI NE SIKLIKTA İCRA EDİLİYOR?

Seviye-2 Futbolda Yetenek Keşfi (Scouting) kursumuz iki ayda bir kez, Seviye-2 Futbolda Rakip Analizi kursumuz iki ayda bir kez ve Seviye-3 Futbolda İleri Seviye Raporlama kursumuz ise 3 ya da 4 ayda bir kez canlı olarak Zoom platformu üzerinden icra edilmektedir. Kurslarımızın tarihleri ve kontenjan durumuyla ilgili ayrıntılı bilgiye, katılmak istediğiniz kursun sayfasına giderek ulaşabilirsiniz.

PFSA KURSLARINA ŞU ANA KADAR KİMLER KATILDI?

Şu ana kadar İngilizce ve Türkçe kurslarımızda, yerli ve yabancı alanında uzman birçok isim misafir konuşmacı ya da katılımcı olarak yer aldılar. Scout, antrenör, aktif futbolcu, analist, teknik direktör, futbol yöneticisi, oyuncu temsilcisi, futbol yorumcusu vb pozisyonlarda çalışan ya da kendini geliştirip bu alanlarda profesyonel olarak yer almak isteyen binlerce kursiyerimiz PFSA kurslarını tercih ettiler. *Referanslarımız* ve *Misafir Katılımcılarımız* sayfalarımızda bu değerli isimlerin bazılarının PFSA hakkındaki görüşlerine ulaşabilirsiniz!

YURTDIŞINDA YAŞIYORUM, TÜRKÇE PFSA KURSLARINA KATILABİLİR MİYİM?

Kurslarımızın tamamı %100 online olarak sunulmaktadır. Dünyanın neresinde olursanız olun PFSA Scouting ve Analiz kurslarına kaydolabilir ve katılabilirsiniz!

PFSA EĞİTMENİ KEVIN BREYBROOK'UN AĞZINDAN, NASIL FUTBOL SCOUTU OLUNUR KONULU İNGİLİZCE PODCASTİ DİNLEYEBİLİRSİNİZ