BU HARİKA FIRSATI KAÇIRMAMAK İÇİN FOTOĞRAFA TIKLA 👇🏻

David Hobson

PROFESYONEL FUTBOL SCOUTLARI BİRLİĞİ (PFSA) KURUCUSU

PFSA kurucularından olan David Hobson’ın, Manchester United, Bolton, Blackburn gibi kulüplerde 20 yılı aşkın bir scouting tecrübesi bulunuyor. David Hobson, Manchester United’ın, İngiltere’nin kuzeyinde yer alan bir gelişim merkezinin koordinatörlük görevini  de yürüttü. Hobson’ın gelişim merkezindeki deneyimlerinden yararlanarak, 5-7 arası yaş grubundaki oyuncuların keşfinde dikkat edilmesi gerekenleri incelemeye çalıştık.

İki Ayağı da Kullanıyorlar mı?

Gözlemlerken baktığım ilk şey budur. Bunu maçlarda gözlemleyebilirsiniz ancak serbest antrenmanlarda ya da beceri çalışmalarında gözlemlemek daha kolaydır. Bu tarz etkinliklere katılarak, oyuncunun her iki ayağını kullanıp kullanamadığını gözlemleyebiliyorum. Örneğin; oyunculara penaltı çalışması yaptırılarak, hangi oyuncuların sağ ayakla olduğu gibi sol ayağıyla da aynı kalite ve rahatlıkta topa vurabildiklerine dikkat edebilirsiniz. Manchester United akademisinde forma giymiş Joe Reilly ve George Tanner gibi isimler, küçük yaşlarda bu özelliğe sahip olduklarını fark ettiğim oyunculardı. Bunu önemsememin temel nedeni, iki ayağını kullanabilen oyuncuların diğer özelliklerini geliştirmek için daha fazla zamana sahip olabilmenizdir. Bu aynı zamanda bir sonraki başlıkta anlatacaklarım için de kilit bir nokta özelliği taşıyor.

Hareket ve Denge

Her iki ayağını da kullanabilen oyuncular için, aynı zamanda iyi bir dengeye sahip oldukları da söylenebilir. Genç yaş gruplarında bunu hızın önünde görüyorum. Hız önemli bir parametredir fakat bu şöyle bir yanılgı oluşturabilir: Alt yaş gruplarında bir futbolcunun hızlı olma nedeni, akranlarına göre daha çabuk gelişmiş olması olabilir. Bu nedenle bence, bir futbolcunun hareketlenmelerini gözlemlemek daha önemlidir. Toplu koşuda iyi bir dengeye sahipler mi, pas verirken kendilerini nasıl ayarlıyorlar, saha içi hareketlenmeleri nasıl, pas alabilmek için kendilerini boş bölgelerde konumlandırma farkındalıkları var mı, topu kovalamayı seviyorlar mı? 

kişilik

Bir futbolcuda özellikle, öğrenme kapasitesini ve profesyonel futbolcu olup olmama potansiyelini gösteren detaylara bakıyorum. Bir futbolcunun, gelecekte ne kadar profesyonel olacağını kestirmek zordur ancak onları profesyonel olarak geliştirebilirsiniz. Biz bu oyuncuların doğru yolda ilerlemelerini sağlamaya çalışıyoruz, bu nedenle potansiyellerini kestirmek önemli hale geliyor. Bu aşamaya gelene dek, futbolcunun topla olan becerilerini zaten kontrol etmiş olursunuz. Bu aşamada, saha içi ve saha dışı tavırlarını gözlemlemelisiniz. Bu tavırların en önemlilerinden biri, antrenörlerine karşı olan tavırlarıdır. Antrenörlerini ne kadar dinliyorlar? Antrenörlerinin yönlendirmelerine açıklar mı, yoksa kendi bildiklerini yapmakta ısrarcı mı oluyorlar?  Antrenman sonlarında konileri kaldırmak için arkadaşlarına yardım ediyorlar mı, çabucak sahayı terk mi ediyorlar? Ben, oyuncuları kantine gittiklerinde dahi izliyorum, gazlı içecek alıyorlar mı, yoksa su mu tercih ediyorlar? Gelişimlerine olumlu katkı sağlayacak alışkanlara sahipler mi?

Kimin İçin Gözlem Yaptığınızı Bilin

Akademilerin nasıl çalıştığı hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Tercih ettikleri oyuncuların seviyesi nedir? Bu akademiler, sizin elinizdeki oyuncunun gelişimine katkı sağlayabilecekler mi, ne kadar katkı sağlayabilecekler? Bir futbolcunun yetenek potansiyelini görmüş olabilirsiniz ancak işlenmemiş bir yetenek, listelerinde halihazırda birçok parlak yıldız bulunduran büyük kulüplerin dikkatini çekmeyebilir. 

Bir pazar günü, bir futbolcunun takımının en öne çıkan oyuncusu olduğuna şahit olabilirsiniz. Ancak bir üst seviyede bir kulübe götürdüğünüzde öne çıkan oyunculardan biri olmayabilir ve bu da o futbolcunun özgüvenine zarar verebilir. Bu durum cesaretlerini kırabilir. Göz ardı edilmeleri ve keyif almamaları, gelişimlerine negatif yansıyabilir. 

Kulüp işleyişlerine hakim olmak da önemlidir. Uygun olmayan bir ortam, oyuncunun gelişimine önemli zararlar verebilir. Ancak doğru bir eşleşme, uygun bir kulüp, oyuncunun gelişmesine ve potansiyelini yakalamasına katkı sağlar. 

Ebeveynleri gözlemleyin

Gözlemlediğiniz futbolcunun geldiği aile hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Çünkü aile hakkında bilgi sahibi olmak, size futbolcunun gelecekte göstereceği gelişim ile ilgili fikir verecektir. 

Bu konuda, Manchester United’a götürdüğüm bir oyuncu iyi bir örnek olacaktır. Fazla kilolarından dolayı bu oyuncuyu tercih etmediler. Bunun çocukluk yağları olduğunu, büyüdükçe bu yağlardan kurtulacağını anlatsam da kabul etmediler. Ben ise bu oyuncunun zamanla bu kilolarından kurtulacağını biliyordum çünkü anne ve babasını tanıyordum, her ikisi de fitness eğitmeniydiler. Oyuncu bir yıl içinde tüm kilolarından kurtulmuştu ancak çoktan Manchester City yolunu tutmuştu. Ayrıca ailenin imkan ve kaynaklarını da dikkate almanız gerekir. Çünkü bu yaştaki futbolcuları haftada üç kez antrenmana getirip götürmek, hem parasal açıdan hem de zaman açısından önemli fedakarlık gerektirir.