BU HARİKA FIRSATI KAÇIRMAMAK İÇİN FOTOĞRAFA TIKLA 👇🏻

Noel King

İRLANDA KADIN MİLLİ TAKIMI (ESKİ) BAŞ ANTRENÖRÜ VE İRLANDA ERKEK MİLLİ TAKIMI (ESKİ) ŞEF SCOUTU

2010-2023 yılları arasında İrlanda Erkek U21 takımı baş antrenörlüğü ve İrlanda Kadın A milli takımı baş antrenörlüğü gibi görevler üstlenmiş olan Noel King, aynı zamanda İrlanda Futbol Federasyonu (FAI) oyuncu izleme programını yönetiyordu. 

Noel King, 2013 yılında görevden ayrılan Giovanni Trapattoni’nin yerine, Almanya ve Kazakistan ile Dünya Kupası Eleme maçlarına çıkacak İrlanda A milli takımı teknik sorumlusu görevine getirildi. Burada bizimle; FAI programından ve daha önce teknik adam olarak görev yaptığı Shamrock Rovers, Limerick, Derry City ve Finn Harps gibi kulüplerde yetenek keşfine dair edindiği tecrübeleri paylaşıyor.   

hazırlık süreci

Eğer bir scout; karın açlığı, üşüme, maç saatine geç kalma ya da stadı bulamama gibi aksaklıklar yaşarsa veya sahada yanlış noktada konumlanmışsa, oyuncuyu izleme odağından uzaklaşabilir. Bu nedenle bir scout, tüm şartların elverişli olduğundan emin olmalıdır. Örneğin bir kaleciyi izliyorsanız, maç öncesi ısınma esnasında orada bulunmanız gerekir çünkü o kaleciyi top tutarken ya da kurtarış yaparken göreceğiniz tek an bu olabilir. Ayrıca sizi görevlendiren kulüp ya da kişinin pozisyonel istek ve ihtiyaçlarını iyi bilmeniz gerekir. Örneğin, bazı teknik adamlar 1.80 m’den kısa olan bek oyuncusuyla çalışmak istemeyebilir. Çünkü farklı pozisyonlar farklı özellikleri gerektirebilir. 

Oyuncu kalitesi

Futbol üzerine konuşurken, yetenekten bahsedildiğinde top ile futbolcunun ayakları arasındaki ilişiye bakmak gerekir. Topu ayağına nasıl alıyor, topla neler yapabiliyor, nasıl pas veriyor, topla nasıl mesafe kat ediyor, çalım atma özelliği bulunuyor mu? Yine topla rahat ve özgüvenli mi, hangi pas opsiyonlarını görüp değerlendirebiliyor?

Oyuncu Karakteri

Bir ofans oyuncusunu ele alalım. Almasını beklediği bir pası alamadığında verdiği reaksiyonu dikkatli izlemek gerekir. Hatalı bir pas tercihinde bulunduğunda ya da takım arkadaşı hatalı pas verdiğinde reaksiyonu nasıl oluyor? Hatalı tercih, o an bu ofans oyuncusunun takım savunmasına geçişini olumsuz etkiliyor mu? Futbolcunun beden dili ve sözleri karakteriyle ilgili birçok ipucu verecektir. 

oyuna etkisi

Bir oyuncu oyuna ya da skora ne kadar etki edebilir? Yetenek anlamında soru işaretleri barındıran bir futbolcu, 20 golle tamamladığı bir sezonda önemli bir etki bırakmış demektir. Ya da bir kaleci, maçların kırılma anlarında yapacağı kritik kurtarışlarla sizi oyunda tutabilir. Bir savunma, orta saha, hücum oyuncusu oyun içinde neler yapar? Bir futbolcunun oyunu ya da skoru değiştirebilme özelliğinin olması çok önemlidir. Çok fazla basit ve risksiz pas ile oynayarak çok fazla topla buluşan ve takımınıza katkısı sınırlı bir oyuncunuz olabilir. Ancak topla çok daha az temas ederek oyun ve skora dokunabilen bir oyuncu oyununuzu geliştirir, skoru değiştirir ve taraftarınızı ayağa kaldırır. 

golcüler

Gol, futbolun en önemli parçasıdır ve gol atmak futbolda yapılması en zor işlerden biridir, bir armağan gibidir. Gol atma becerisi, sadece bazı futbolcuların sahip olduğu bir yetenektir. Top futbolcunun ayağına gelir, futbolcu ayağıyla ya da kafasıyla vurur ve top çizgiyi geçer. Bu beceri oldukça önemlidir ve bu nedenle kulüpler için bu oyuncuları kadroya katmak ciddi bir harcama kalemidir. Bu konuya yalnızca santrfor oyuncuları açısından bakmamak gerekir, bir orta saha oyuncusu da goller atma becerisine sahip olabilir. Doğru hareketlenerek doğru konumlansa da, topu rakip kaleye sokacak gol vuruşuna sahip olunup olunmaması bir oyuncu için önemlidir. Ya da savunma oyuncuları gol noktasında bulundukları duran top organizasyonlarında gol tehdidi oluşturabiliyorlar mı? Gol atma hedefi olmayan bir futbolcunun sahaya çıkması ne kadar anlamlıdır? Dolayısıyla gol, futbolda en pahalı metadır. Bu nedenle gol becerisi olan oyuncular futbolda çok değerlidir.