BU HARİKA FIRSATI KAÇIRMAMAK İÇİN FOTOĞRAFA TIKLA 👇🏻

Richard Bredice

BURNLEY FC A TAKIM ANALİSTİ VE MANCHESTER CITY ESKİ A TAKIM ANALİSTİ

Burnley FC kulübünde A takım analistliği görevini yürüten Richard Bredice, daha önce Manchester City ve RSC Anderlecht takımlarında aynı görevde bulundu. Mevcut görevinde, bireysel oyuncu analizinden çok takım analizine odaklı olsa da oyuncu izleme konusunda da sağlam bir altyapıya sahip olduğu söylenebilir. Bu noktada Bredice, izleme yapacağınız kulübün ihtiyaçlarını ve kültürünü anlamanın kilit bir öneme sahip olduğunu vurguluyor.

Kulübünüzün İhtiyaçlarını anlamak

Adına izleme yaptığınız kulübün ihtiyaçlarını bilmek ve kendinize “Bu parça elimizdeki malzemeyi ne kadar tamamlayabilir veya geliştirebilir?” sorusunu sormak önemli bir noktadır. Bir pozisyon için izleme yapmaya karar verdiğinizde, “Bir forvet oyuncusuna ihtiyacımız var.” bilgisinden daha fazlasına ihtiyacınız vardır. Nasıl bir forvet profili aradığınızı, bu forvet oyuncusundan beklentilerin ne olduğunu bilerek izleme yapılmalıdır. Örneğin, gezici bir forvet mi arıyorsunuz, topu tutabilen bir forvete mi ihtiyaç duyuyorsunuz? Bu oyuncudan beklentinin ne olduğunu bilmekle birlikte, farklı oyuncu profillerine açık olabilmek de önemlidir. Katı fikirli bir bakış açısı, bazı kilit noktaları ve daha büyük resmi gözden kaçırmanıza neden olabilir. Bu da bizi ikinci başlığa götürüyor.

Temiz Bir Sayfayla Scouting Yapmak

Daha önceki gözlemlerinizden bağımsız, hiçbir ön kabul ve ön yargıya sahip olmadan, o gün gözlemlediğiniz kadarını aktarmanız gerekir. Özellikle bir sonraki başlıkta üzerinde duracağımız noktayı düşündüğümüzde, bunu yapmak zor gibi gelebilir. 

Hedef Oyuncuyu Farklı şartlar Altında gözlemlemek

Hedef oyuncuları farklı maç koşullarında izlemek önemlidir: Gece maçları, büyük/önemli maçlar, deplasman maçları ve yoğun atmosfer altında oynanan maçlar gibi.

Kişilik

Bir futbolcu için kişilik önemli bir parametredir. Bu noktada topsuz aksiyonların önemi ortaya çıkar. Futbolun robotlar değil, insanlarca oynanan bir oyun olduğu düşünüldüğünde, hata unsuru kaçınılmazdır. Bu nedenle karakter ve kişilik, oyunun ayrılmaz parçalarıdır. Oyunun geride kalan bölümünde ne olursa olsun, bu olanlar bir sonraki aksiyonu etkilememelidir. Örneğin bir kanat oyuncusu, bir bek oyuncusunu geçmeyi deneyip başarısız olduğunda bunu tekrar deniyor mu? Bir sonraki fırsatında dönüp geriye pas mı veriyor? Ya da sert bir ikili mücadele sonrasında tepkisi nasıl oluyor? Bir oyuncunun ikili mücadeleden kaçması ya da sert bir müdahaleye maruz kaldıktan sonra sinerek devamındaki ikili mücadelelerde temastan kaçınması olumsuz bir durum olacaktır. 

adına İzleme yaptığınız seviyeyi ve İzlediğiniz seviyeyi dikkate alın

Gözlem yapılan seviyenin daima farkında olmak önemlidir. Oyuncunun bulunduğu seviyede öne çıkması, sizin ihtiyaç duyduğunuz seviye için de yeterli geleceği anlamına gelmez. Bir futbolcuyu gözlemlerken, adına izleme yaptığınız seviye için yeterli olup olmadığı birçok farklı parametreye bağlıdır.

Farklı pozisyonlardaki oyunculara dair beklentilerinizden emin olmak, bu konuya titizce yaklaşmak; örneğin bir Championship kulübünden Premier Lig kulübüne geçecek bir oyuncunun, bu seviyeye uygunluğunu göstermek açısından önemli bir ipucu olacaktır.