BU HARİKA FIRSATI KAÇIRMAMAK İÇİN FOTOĞRAFA TIKLA 👇🏻

“Scoutingin Pîri”: Piet de Visser

(PFSA sertifikalı Chief Scout Harun Gündüz tarafından hazırlanmıştır.)

Başarılı bir futbolculuk ve teknik adamlık kariyerine sahip olan Piet de Visser, kalp sorunları nedeniyle 1993 yılında erken yaşta emekli olmak zorunda kalan bir futbol adamıydı. Fakat Hollandalı’nın bozulan sağlığı, belki de alanının en iyisi haline geleceği ‘scouting’ ile futbola dünyasına tekrar dahil olmasını engelleyemedi.

YETENEK KEŞFİ

“Yeteneği nasıl keşfedersiniz?” sorusunu şöyle yanıtlıyor Piet de Visser:

“Gerçek bir yeteneği keşfetmek için bölümlere ayrılmış birkaç aşamaya ihtiyacınız vardır ‘İlk aşama: Zihinsel 2. Beceri 3. Kişilik 4. Fiziksel güç 5. Hücum eğilimidir. Benim için yetenek sadece bir olasılık değil; beceri ve zihniyetle birleşiyor, bu yüzden antrenman merkezindeki oyuncuları izlemeyi tercih ediyorum. Dikkatimi çeken yetenekli bir oyuncuyu gördüğümde, adının yanına kimsenin anlamadığı semboller koyuyorum.”

Soruya verdiği cevapta da söylediği gibi, sadece kendisinin ve sekreterinin anlayabileceği bir kod sistemi kullanmak, Piet de Visser’in özgün iş planının bir parçası.

RONALDO: El Fenomeno

Genç dâhilerin keşiflerini her zaman efsaneler yazar ve Ronaldo’nun keşfi kuralın bir istisnası değildi.  Piet de Visser, 1993’te kalp sorunları sebebiyle emekli olduktan sonra iyileşmek için Fransa’da dinlenmeye karar verdi. Yaşadığı yerden çok uzak olmayan “Lanvollon” turnuvası için Saint Brieux’e gitti. De Visser Ronaldo’yu izlediği anı şöyle anlatıyor:

“Onu sahada görünce benim için yeni bir hayatın açıldığını anladım. Sahadaki yeteneği ve hareketi bana yeniden hayat vermişti. Çok havalı ve mükemmeldi.”

PSV Eindhoven yönetimi ona Avrupa’da patlamaya hazır bir genç aradıklarını söylediğinde, kulübe sadece Ronaldo ismini veriyor.

Ronaldo Luís Nazário de Lima; Piet de Visser’in dünya futboluna armağanı.

Ronaldo dışında en dikkate değer keşiflerinden Van Nistelrooy için ise şunları söylüyor:

“Onu on altı yaşında bir skor makinesi olarak gördüm, imzalaması için PSV’ye teklif ettim reddettiler, ama daha sonra daha yüksek bir bonservisle Heerenveen’den almak zorunda kaldılar.”

Ronaldo dışında en dikkate değer keşiflerinden Van Nistelrooy için ise şunları söylüyor:

“Onu on altı yaşında bir skor makinesi olarak gördüm, imzalaması için PSV’ye teklif ettim reddettiler, ama daha sonra daha yüksek bir bonservisle Heerenveen’den almak zorunda kaldılar.”

2000 yılında PSV’de çalışırken Ronaldinho için yaptığı 10 üzerinden puanlama tablosu. Scoutingde “Puantaj” sisteminin de fikir babalarındandır Piet de Visser.

ROMAN ABRAMOVİÇ’İN SCOUTİNG DANIŞMANI

Rus milyarder Abramovich, yetenek keşfi becerisinden o kadar etkilenmişti ki, Piet de Visser’i kişisel scouting danışmanı olarak atadı. Abramovich’in ona verdiği sınırsız yetkiyle Chelsea için keşfettiği isimlerden birisi (bugüne kadar keşfettiği futbolcular arasında Ronaldo’dan sonra onu en çok heyecanlandıran isim) ise Kevin De Bruyne’ydi.

Piet De Visser : “On dört yaşındayken izledim, Chelsea ile imzalaması için uzun süre savaştım ve sonra Chelsea onunla sözleşme imzaladı; bu imza benim için büyük bir ödüldü.” diyor Kevin De Bruyne için.

Beraber çalıştıkları José Mourinho, Piet de Visser için şunları söylemişti:

“Nasıl çalıştığını anlayamıyorum ve rütbesine ulaşamıyorum; dünya oyuncuları hakkında her şeyi bilme arzusu paha biçilmezdir ve kendisi de paha biçilmez bir insan.”

De Visser ayrıca, Abramovich’in Chelsea’de PSV Eindhoven benzeri bir akademi kurmasında da etkili olmuştur. De Visser’in ifadelerine göre: “Abramovich, büyük yıldız oyunculara milyonlar ödemekten bıktı. Didier Drogba ve Michael Essien gibi oyuncuları almak için büyük bir servet ödemek zorunda kaldı. Bu yüzden bana, üç yıl sonra Chelsea’nin yıldızları olacak genç yetenekleri keşfedip geliştirme konusunda danıştı.”

Piet de Visser’in, Ronaldo’yu keşfettiği turnuvada aldığı notlar.

Piet de Visser’in yeni dönem gözdeleri ise Mason Mount, Rangers akademide altyaş gruplarından beri takip edip Chelsea’ye kazandırdığı Billy Gilmour, ilk kez 15 yaşında izleyip Leverkusen’den alınması için çaba harcadığı ve imzalanmasında büyük pay sahibi olduğu Kai Havertz gibi isimler.

İlerleyen yaşına rağmen Hollandalı “Master Scout”, scoutingin yaşayan efsanesi olarak futbol dünyasının içerisinde kalarak kariyerine devam ediyor.

– SON –

Bu Yazıyı Paylaşabilirsin!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram

Sosyal Medyada Takip Edin!

İlgi Görenler

Futbol Scouting Ve Analiz

PFSA Özel Bültenine Abone Olun

Kurslarımızdan ve kampanyalardan anında haberdar olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.

Diğer Yazılarımız

Evin Çocuğu – Arda Güler

   Tartışmasız bir gerçektir ki bugün futbolu, salt bir spor, sektör halini almış bir endüstri ya da keyifli vakit geçirmek bir araç olarak görmek oldukça

Kvaradona’nın Doğuşu

Khvicha Kvaratskhelia. Dağınık saçlar, kirli bir sakal ve utangaç bir duruş. Yeşil sahada sadece yetenekleri ile öne çıkan bir yıldız, dışarıda ise bizden biri gibi. Birbirine

En Zengin Futbol Kulübü Sahipleri

Simon Cuper 1994 yılında yayımladığı kitabına “Futbol Asla Sadece Futbol Değildir” adını vermişti. Gerçekten de futbol, öteden beri sadece futboldan ibaret değil. Psikolojiye, sosyolojiye, ideolojilere,