BU HARİKA FIRSATI KAÇIRMAMAK İÇİN FOTOĞRAFA TIKLA 👇🏻

Bruno Costa

SAN JOSE EARTHQUAKES ESKİ ŞEF SCOUTU VE BREZİLYA MİLLİ TAKIMI ESKİ AKADEMİ ŞEF SCOUTU

Bruno Costa, San Jose Earthquakes kulübünün scouting departmanının başındaki isimdi. 2017 yılında San Jose Earthquakes bünyesine katılan Brezilyalı’nın, Brezilya Serie A’da ve Brezilya Futbol Konfederasyonu’nda 20 yılı aşkın scouting deneyimi bulunuyor. Ayrıca Brezilya alt yaş gruplarında Neymar, Philippe Coutinho, Gabriel Jesus ve Willian gibi yıldızları raporlamış bir isim olarak dikkat çekiyor. Bruno, kulüp ve milli takım düzeyi tecrübelerine dayanarak, 14-16 yaş grubu oyuncular için beş temel yetenek belirleyicisi üzerinde duruyor:

topla rahatlık

Bir futbolcuda ilk baktığım şey topla ne kadar rahat olduğudur. Bir oyuncu, oyunun en önemli unsuru olan topu, kontrolüne ne kadar iyi alabilirse başarılı olma şansı o kadar yüksektir. Bir Brezilyalı olarak, top tekniği yüksek oyunculara dayalı bir futbol kültüründen geliyorum. Brezilya milli takımı alt yaş gruplarında görev yaparken, Neymar ve Phillippe Coutinho gibi oyuncuları henüz 14 yaşındayken izledim. Her şartta topla çok rahatlardı ve onları daha üst yaş gruplarında oynamaları için teşvik ettik.

Karar verme

Oyunun bir başka önemli yönü, futbolcunun topla buluştuktan sonra aldığı aksiyon içerisinde doğru tercihte bulunup bulunmadığıdır. Dikine oyunu tercih ediyor mu? Pas ya da topla kat etme opsiyonlarından doğru olanına ne kadar çabuk karar veriyor?

pozisyon alma

Bir futbolcunun toplu ya da topsuz olarak hareketlenmeleri önemlidir. Topsuz oyunda, takım arkadaşlarına hareket alanı açacak ya da pas opsiyonu oluşturacak konumlanmalarda bulunuyor mu? Ayrıca rakibin koşularını takip ediyor mu? Bunun yanında kazanılan toplardan sonra, takım arkadaşlarına hızlı çıkış opsiyon ve alanı yaratacak konumlanmalarda bulunuyor mu? Bu konuda dengeli mi?

Taktiksel farkındalık

Taktiksel farkındalık, 14 yaşına kadar çok bakılmasa da kontrat imzalayacak yaşa gelen bir futbolcu için dikkate alınması gereken bir parametredir. Bir futbolcunun, takımının defansif ve ofansif taktik planı hakkında bilgi sahibi olması, taktik disiplin bilinciyle hareket etme farkındalığına sahip olması önemlidir. Oyuncu, taktik plan içinde toplu ya da topsuz olarak rolünü, kendisinden bekleneni bilmelidir. Mevki özelinde, o mevkinin gerekliliklerini, pozisyonel ve taktiksel olarak mevkisinin beklentilerini karşılayabilmelidir. Örneğin toplu/topsuz olarak doğru konumlanabiliyor mu?

beden dili

Bir futbolcunu saha içi tavırları önemlidir. Profesyonel takımlar, soyunma odasında iyi oyunculara ihtiyaç duyarlar. Eğer bir futbolcu, pozitif bir beden diline sahip değilse, gelecek profesyonel kariyeri içinde takım arkadaşlarına, hakemlere, taraftarlara ve medyaya karşı sağlıklı bir görüntü vermesi zor olacaktır.