BU HARİKA FIRSATI KAÇIRMAMAK İÇİN FOTOĞRAFA TIKLA 👇🏻

futbolda yetenek keşfİ

PFSA, futbolda yetenek keşfinin merkezi konumundadır. Futbolda scoutingin en başarılı uygulamaları, daima eğitim programımızın ayrılmaz bir parçası olmuştur. Aşağıda, yetenek keşfinin tanımını, ve bir futbol scoutunun rolünü inceleyeceğiz.

Futbolda yetenek keşfi alanında bir adım öteye geçmek ve profesyonel bir futbol scoutu olarak çalışmak istiyorsanız aşağıdaki yetenek keşfi kurslarımıza kaydolun. Bu kurslar, hem Birleşik Krallık hem de yurt dışı ülkelerinin profesyonellerince alınmıştır. Ayrıca dünyanın önde gelen futbol üniversitelerinden The UCFB (The University Campus of Football Business) ve The Guardian, Independent, BBC, Metro,Training Ground Guru ve Sun gibi dünyanın önemli haber kuruluşları ve üniversitelerinde yer almıştır.

 

yetenek keşfİ nedİr?

Yetenek keşfi; bir futbol kulübü ya da akademisi için, gelecek vaadeden futbolcuları keşfetme süreci olarak tanımlanabilir. Bununla birlikte, bahsedilen “yetenek” kavramı kompleks bir kavramdır. Bir yeteneğin keşfindeki temel zorluk, futbolda yeteneğin standart ve doğrusal bir çizgide gelişmemesidir. Bunun temel nedeni ise bir futbolcunun yetenek gelişimini etkileyen çok çeşitli faktörlerin olmasıdır. Portföyümüzde bunlardan birkaçını inceliyoruz. 

Profesyonel Bir Scout Bir Yeteneği Nasıl Tespit Eder?

Yetenek, doğrusal bir çizgide gelişmediğinden, bir futbol gözlemcisinin ortaya koyulan yeteneğin yanında potansiyel yeteneği de gözlemleyebilmesi gerekir. Ortaya konulan bir yeteneği, eğitimli çoğu futbol profesyoneli kolaylıkla gözlemleyebilirken, potansiyel bir yeteneği fark edebilmek nispeten daha fazla beceri ve tecrübe gerektirir.

Potansiyel yeteneği gözlemlemenin ilk adımı, futbol scoutlarının “potansiyel yetenek göstergeleri” olarak adlandırdığı yönergeyi iyi bilmektir. Bunlar, potansiyelini ortaya koyabilecek olan oyuncuları tespit edebilmek için bir ön görü oluşturacak temel performans göstergeleridir. Potansiyel yetenek göstergelerine örnek olarak gösterilebilecek birçok beceri bulunur. Kulüpler ve hatta serbest çalışan scoutlar, kendi potansiyel yetenek gösterge setlerini belirler ve bunlara öncelik verirler. Ancak hepsinin bir ortak noktası vardır: Bunlar; temel, aktarılabilir becerilerdir. 

Yetenek Keşfi Kursları

Tüm PFSA Futbolda Yetenek Belirleme kursları, Premier Lig kulüplerinde görev yapan akademi sorumluları, akademi antrenörleri ve akademi yöneticilerinin dahil olduğu, sektörün önde gelen isimleri tarafından geliştirilmiştir. Daha fazla bilgi için aşağıdaki kurslara tıklayabilirsiniz.