Futbolda rakİp Analİzİ

PFSA eğitim portföyünde, halihazırda iki adet rakip analizi kursu bulunmaktadır ve rakip analizi eğitimi, en popüler seçeneklerimizden biridir. Seviye 1 Futbolda Rakip Analizi, %100 online tabanlı, istediğiniz zaman ve sürede tamamlayabileceğiniz bir kursken, Seviye 2 Futbolda Rakip Analizi, UEFA Pro Lisans sahibi eğitmen yönetiminde icra edilen ve eğitimi bir adım öteye taşıyan bir kurstur. 

Aşağıda rakip analizine dair bir giriş kesitini göreceksiniz. Bir adım ilerisi için ise aşağıdaki kurslarımızı inceleyin. 

Rakip Analizi Nedir?

Rakip analizi en iyi tanımıyla, antrenörlük kolunun bir parçasıdır. Bir rakip analistinin temel görevi, rakiplerle ilgili mümkün olduğunca fazla detay ve ön görüyü, rakibin maçlarını analiz edecek vakti olmayan teknik adam/menajere anlaşılır şekilde sunmaktır. 

Analiz ekiplerine artık birçok kulüp bünyesinde rastlanabilir ve artık kulüplerde en az spor bilimciler ya da sağlık ekipleri kadar yaygın görülürler. Temel farklılık ise; rakip analistleri daha çok  son alıcısı teknik adam/menajerler olan çalışmalar yaparlar ve bu noktada diğer destek ekiplerinden ayrılırlar. 

Bir Rakip Analisti Ne Yapar?

Rakip analistleri, rakiplerin güçlü/zayıf noktalarını tespit etmek için, teknik ekip ve teknik adamla oldukça yakın ilişki içinde çalışırlar. Rakip analistlerinin ortaya koydukları teorik çalışmalar, takımın rakibi alt etmesini sağlayacak bir oyun planını ortaya çıkarmak için kullanılır. 

Başarılı bir analiz, rakibin size karşı ortaya koyacağı oyunu ve bu oyunun çeşitli yönlerini, olası olumsuz ihtimalleri ön görerek ortadan kaldırmanızı sağlar. 

Profesyonel Bir Rapor Nasıl Olmalıdır?

Raporlar, yetkililerden gelen talep ve ihtiyaçlara göre çeşitli yapı ve boyutlarda olabilir. Bununla beraber, oyuna dair bir rapor yapısını göz önünde bulundurmak faydalıdır. Rakip hangi dizilişle sahaya çıkıyor? Hangi oyunculara tedbir alacaksınız, bu oyuncuların güçlü/zayıf yönleri nelerdir? 

Scouting Materyalleri sayfamızda çeşitli rapor örneklerine ulaşabilirsiniz. Bu raporlar, InStat, Wyscout ve profesyonel rakip analizi sorumlulularına aittir.

Rakip Analizi Kursları

PFSA Futbolda Rakip Analizi kursları, Premier Lig kulüplerinde görev yapan performans analizi sorumluları da dahil olmak üzere sektörün önde gelen isimleri tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Daha fazla bilgi için aşağıdaki kurslara tıklayabilirsiniz.