BU HARİKA FIRSATI KAÇIRMAMAK İÇİN FOTOĞRAFA TIKLA 👇🏻

futbolda teknİk scoutıng

Kulüplerin, bütçelerinin büyük kısmını veri bilimine harcamaya başlamasıyla birlikte, veri kavramı, oyuncu keşfi ve devamında kadroya katma süreçlerinde çok daha fazla ön plana çıkmaya başladı. Geleneksel scouting metotları halen geçerli olmakla birlikte, dünyada scouting metotlarının sürekli gelişmesi, özellikle ortaya çıkan küresel pandemi süreci, scoutingte veri ve videoya olan güveni son yıllarda daha da artırmıştır. 

  Aşağıda geleneksel ve teknik scouting arasındaki farklara kısaca göz atacağız. 

Teknik Scouting Nedir?

Teknik scouting, bilgi teknolojileri ve veri bilimine dayalı bir oyuncu değerlendirme biçimidir. Teknik scouting ve geleneksel scouting birbirinden farklı disiplinlerdir. Teknik scouting, başta nicel performans ölçümleri olmak üzere, yeni bilgi türlerini futbol scoutlarının kullanımına sunar. 

Ayrıca, teknik scouting, scoutlar için birçok yeni olanağı beraberinde getirir. Örnek vermek gerekirse, geleneksel scouting, scoutun imkanlarına sunulan kaynaklarla sınırlıyken, teknik scouting dünyanın her noktasında yetenek taraması yapılmasına olanak sağlar. 

Teknik scouting alanında, arka planda kompleks matematiksel teknikler kullanılsa da temel prensip oldukça basittir. Sınırlı bir matematik becerisine sahip bir scout dahi teknik scouting anlayışının sağladığı olanaklardan yararlanabilir.

Futbolda Teknik Scouting: Bir Zaman Yolculuğu

2002: ABD beyzbol takımı Oakland Athletics, yıldız oyuncu bulundurmayan mütevazı kadrosuyla Beyzbol Major Ligi’ni kazandı. Koç Billy Bean, teknik scouting metotlarını kullanarak bilinmeyen potansiyel yeteneklere yöneldi ve Yankees’in bütçesinin yalnızca üçte birini harcayarak New York Yankees ile yarışabilecek bir takım oluşturdu.

2008: Teknik scouting departmanını kuran ilk kulüp Chelsea oldu. Oakland Athletics gibi Chelsea de teknik scouting metotlarını kullanarak adı duyulmamış potansiyel yeteneklere yöneldi.

2011: Liverpool futbol direktörü Damien Comolli, kenar orta organizasyonları kullanarak yüksek toplarla gol bulmak üzerine bir takım inşa etmeye karar vermişti. Teknik scouting metotlarını kullanarak, spesifik olarak bu parametrelerde başarılı istatistiklere sahip oyunculara yöneldi. Örneğin, oldukça yüksek yüksek top yüzdesine sahip Andy Caroll transfer edildi.                                                                                                                                                                                                                                                                           (Bu arada Oakland Athletics’in hikayesi, Brad Pitt’in Billy Bean rolünde oynadığı Moneyball filminde anlatılmıştır.)

2012: Arsenal, spor performansı alanında çalışan bir veri analiz firmasını satın alarak, firmayı kendi bünyesinde bir teknik scouting departmanına dönüştürdü. 

Teknik scouting, artık İngiliz futbolunda hızla yayılıyor. Bugünlerde, her Premier Lig kulübü teknik scouting departmanını işletirken, birçok Championship kulübü de teknik scouting metotlarını kullanıyor. 

Teknik istihdam Süreci

Teknik scouting, dünyada gelişmekte olan bir disiplindir. Bu nedenle, üst seviye kulüplerde, teknik işe alım süreçleri de sürekli bir gelişim halindedir. 

Teknik scouting işleyişi de kulüplere göre çeşitlilik göstermektedir: 

Öte yandan, kulüpler daima birbirleri ile bir rekabet içine girerler. Bu rekabet ortamı, teknik scoutları, gözden kaçan yetenekleri keşfedebilmek adına, yeni veri kaynaklarını araştırmaya ve bu kaynakları incelemek için yeni metotlara teşvik eder. 

Ancak tüm teknik scoutarın çalışma süreçleri aynı temel ilkeler üzerine kuruludur.

Geleneksel Scouting ve Teknik Scouting Arasındaki Farklar Nelerdir?

Geleneksel scouting ve teknik scouting arasındaki temel farklılık, her iki yöntemin kullandığı bilgi çeşidine dayanmaktadır. 

Geleneksel Scouting

Teknik Scouting

Temel Farklılıklar